Изисквания за поставяне на ролетка (преместена)

Навиващи се на руло гаражни врати с алуминиеви термоламели.
Публикувай отговор
Valeri

Изисквания за поставяне на ролетка (преместена)

Мнение от Valeri »

Здравейте,
предстои ми изграждане на гараж долепен до къщата ми на село. Въпросът ми е, дали има изисквания за изграждането на гаража за монтажа на ролетката?

Аватар
manolova
домакин
Обратна връзка:

Re: Изисквания за поставяне на ролетка

Мнение от manolova »

Здравейте,

Тъй като ролетните врати са основно два типа - стоманени и алуминиеви, към кой тип сте се насочили, за можем да помогнем, а и да преместим темата в подходящия подфорум?

Valeri

Мнение от Valeri »

След като прегледах темите за стоманените и алуминиеви ролетки мисля, че алуминиева терморолетка ще е по-подходяща в моя случай. Ще очаквам Вашия отговор на моя въпрос за изискванията за изграждане.

Поздрави,
Валери

Аватар
manolova
домакин
Обратна връзка:

Мнение от manolova »

Съвсем навреме питате, Валери, преди да построите гаража. ;)

Ако искате отворът за преминаване да остане чисто например 300х200 см, необходимо е там, където ще се монтира вратата - отвън на фасадата или вътре в гаража, да оставите повече пространство в широчина и височина.
Встрани трябва да има поне по 5-6 см отляво и отдясно, а най-добре по 10-ина, за всеки случай.
Нагоре трябва да има още 37 см (този параметър варира в зависимост от желаната височина за преминаване, например ако искате да остане чисто 250 см, осигурете още 40 см височина над отвора).

Монтажът може да бъде:

1. Челен вътрешен (зад колоните/зъбчетата при входа и зад трегера/щурца, когато има такива, разбира се).

Изображение

Предимствата на този вид монтаж са:
- по-елегантен външен вид;
- кутията и водачите са предпазени от дъжд и процесите на корозия биват значително забавени (кутията е облицована със стоманени ламели или огъната стоманена ламарина; водачите са също от стомана при барабанно-пружинните ролетни врати).

Недостатъци:
- скъсява се дължината на гаража - използваемото вътре пространство (губите дебелината на колоните и трегера).

2. Челен външен монтаж (пред колоните и трегера/щурца/плочата).

Изображение

Предимства:
- удължавате гаража си;

Недостатъци:
- стоманените кутия и водачи са изложени на валежи и могат да ръждясат по-бързо;
- по-грубоват външен вид :)

3. Страничен монтаж или монтаж в отвора (между колоните и под трегера).

Изображение
Тук примерната ролетка е стоманена, но принципът е същият.

Предимства:
- може водачите на ролетката да се подравнят с фасадата на сградата;

Недостатъци:
- стеснява се отворът за преминаване в широчина и височина;
- водачите, останали в рамките на отвора, са по-уязвими - може някой неопитен шофьор по-лесно да ги забърше ;)

4. Комбиниран монтаж - единият водач е монтиран челно, другият - странично, поради особености на обекта.

Легенда:
- кутия - пространството, в което се навива ролетката, облицовано с ламели или огъната ламарина; в нея се помещават и валът с барабаните и пружините;
- водачи - най-често П-образни или омегаобразни вертикално монтирани профили, в които се извършва движението на платното на ролетката;
- барабанно-пружинна ролетка - ролетна гаражна врата с механизми, изградени от вал (тръба), барабани и лентови пружини, навити под напрежение в барабаните и подпомагащи вдигането и спускането на платното на вратата. По тези механизми основно се отличава ролетната врата от щората (при автоматичните щори няма възможност за вдигане на ръка). Отличава се и по автоматиката, която при ролетната врата е значително по-голяма и мощна и е монтирана върху вала, а при щората е по-малка и слаба и е монтирана в тръбата (тубусен, тубуларен мотор).

Valeri

Мнение от Valeri »

Здравейте и благодаря за изчерпателния и професионален отговор.
Понеже къщата ми е с дървена конструкция и дървена облицовка на стените, мисля и гаража да направя в същия стил. Интересува ме, дали ще е проблем водачите да се монтират на дървени колони 14х14 см?

Аватар
manolova
домакин
Обратна връзка:

Мнение от manolova »

Не е проблем. Хубавият масив е добра основа за монтаж също. Както и бетонът, метал поне 3 мм дебел, плътна тухла...
Стига конструкцията да е стабилна като цяло, разбира се. Предполагам, че Вашата ще е такава, поне така звучи.

Можете да пратите снимки на някакъв етап, ако искате, и така ще можем да бъдем по-полезни.

Публикувай отговор